У 2019 року вступили в силу норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу та методи протидії цьому соціальному злу.
Відповідно Закону, Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) (цькування) – це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Типовими ознаками булінгу є:
- систематичність (повторюваність) діяння;
- наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
- наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Усе це варто знати викладачам і студентам нашого університету. Тому 21 травня 2021 року в рамках відзначення Дня науки в Україні студенти спеціальностей 071 Облік і оподаткування та 072 Фінанси, банківська справа та страхування долучилися до лекції, яка була проведена кандидатом юридичних наук, викладачем кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права НЮУ імені Ярослава Мудрого Катериною Дмитрівною Кулик. Лекція була присвячена темі протидії та запобіганню боулінгу і викликала значний інтерес у слухачів. Зокрема, під час лекції було розглянуто сутність булінгу, його форми, типові ознаки, чинники, що сприяють виникненню булінгу (особистісні, родинні, соціальні, середовище) та шляхи запобігання булінгу.
Вважаємо, що такі лекції корисно буде прослухати всім студентам нашого університету.
Т.Г. Маренич, завідувач кафедри обліку та аудиту, д.е.н., професор
О.А. Луценко, доцент кафедри обліку та аудиту, к.е.н., доцент.