Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

МІЖНАРОДНИЙ ФОРУМ AGRO GREEN DEAL – 2021

Як відомо, наприкінці 2019 року Єврокомісія опублікувала нову екологічну угоду European Green Deal (Європейський зелений курс) – дорожня карта заходів, що були розроблені урядом Європейського союзу з метою перетворення Європи на перший у світі кліматично нейтральний континент до 2050 року. Значну частину програми займає трансформація сільського господарства: стратегія зі сталого використання хімікатів (скорочення на 50-70 % впродовж наступних 10 років використання засобів захисту рослин) та зменшення викидів СО2 у повітря. Крім того, в рамках цієї стратегії передбачена низка трансформацій, зокрема для сільської місцевості, модернізація та зміни в підходах до роботи аграрних підприємств, пакет кліматичних законів, розвиток біоенергетики, відновлюваної енергії та органічної продукції.

У рамках меморандуму про співпрацю щодо обміну інформацією та провадження правової, освітньої та наукової діяльності в сфері прикладної екології 25 лютого 2021 р. кафедра агротехнологій та екології ХНТУСГ під егідою Професійної асоціації екологів України за підтримки Посольства Нідерландів та ICC Ukraine взяла участь в міжнародному форумі, який був присвячений актуальним  проблемам агроекології – International Forum Agro Green Deal-2021. Основна мета міжнародного форуму – сприяти обміну досвіду щодо стійкого виробництва через агроекологічні методи.

Модератори форуму Людмила Циганок – Президент ПАЕУ, шеф-редактор «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» та Владислав Антипов – Голова комітету промислової екології та інновацій ПАЕУ,  генеральний директор «Центр екології і розвитку нових технологій» привітали учасників заходу, відзначили актуальність обговорюваних питань та наголосили на необхідності проведення таких заходів у майбутньому.

На форумі було передбачено чотири сесії (Програма Форуму):

  • Сесія 1. Державна екотрансформаційна політика. Як вплине Green Deal на агросферу: шлях сталого розвитку.
  • Сесія 2. Міжнародний курс. Про зміни у політиці ЄС щодо українського експорту в рамках угоди про зменшення викидів вуглецю. Нові виклики та завдання.
  • Сесія 3. Кейси. Практика. Рішення.
  • Сесія 4. Головні виклики – 2021.

Під час заходу виступило понад 30 українських та європейських експертів, які в динамічному форматі не лише обговорили вплив Green Deal на агросферу, зміни в політиці ЄС щодо українського експорту в рамках угоди про зменшення викидів вуглецю, а й запропонували ефективні рішення для агробізнесу. Протягом восьми насичених годин роботи спікери та експерти у своєму вузькому форматі представили актуальну інформацію щодо збереження біорізноманіття агроландшафтів та визначили чіткі завдання для відновлення агроекосистем.

Змістовні доповіді іноземних спікерів із Німеччини, Нідерландів, Словенії, («Як точне землеробство допомагає нашим фермерам в Україні», «Від ферми до виделки», «Стале управління ґрунтами з позиції агроекології») були наповнені сучасними науковими даними та практичною інформацією (програми, проекти, стратегії) щодо кліматичної нейтральності у сільськогосподарському виробництві та реалізації принципів Green Deal у їхніх країнах.

Представники агрокомпаній України розповіли про основні виклики та презентували цілу низку рішень, які їхні компанії застосовують для екомодернізації та органічного виробництва. Зокрема, виступили представники компаній ТОВ «Кернел-трейд», «Ґудвеллі Україна», «Глобино», «Eggersmann GmbH» в Україні, ГО «Асоціація експертів зі сталого розвитку», Асоціація «Дунайська Соя», «Біоенергетична асоціація», ТОВ «Український науково-інженерний центр «Потенціал-4»», Підкомітет з поводження з тарою з-під засобів захисту рослин агрохімічного комітету ЕВА та ін.

Ключовими темами для обговорення стали питання щодо використання технології мінімального обробітку землі, використання інформаційних та телекомунікаційних технологій для скорочення викидів парникових газів, про виробництво біогазу з відходів тваринництва, виробництво і використання твердого біопалива з відходів тваринництва, тенденції органічного  землеробства, альтернативну енергетику, проблеми деградації ґрунтів та безліч інших значущих практичних питань.

Варто відзначити високий професійний рівень проведеного заходу, який в черговий раз засвідчив високий експертний потенціал і став чудовою нетворкінговою платформою для обміну досвідом та напрацюваннями у сфері агроекології. Дякуємо Професійній асоціації екологів України за можливість долучитися до обміну інформації у контексті стратегії Європейського зеленого курсу.

To be continued…

Є.А. Криштоп, доцент кафедри агротехнологій та екології ХНТУСГ.