Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

Нові можливості мехатроніки (фоторепортаж)

Нинішнього року виповнюється 90 років з часу відкриття факультету механізації сільського господарства, який з’явився одночасно із створенням Харківського інституту механізації та електрифікації сільського господарства (колишній – ХІМЕСГ) і став одним з провідних факультетів цього навчального закладу. Наразі це навчально-науковий інститут механотроніки і систем менеджменту ХНТУСГ ім. П. Василенка, в якому викладачі та студенти продовжують кращі традиції, закладені їхніми попередниками. І в цьому ми переконалися, відвідавши навчальні аудиторії та лабораторії інституту, де з початком нового навчального року вже розпочався звичний навчальний процес, що проходить у невеликих групах. Щоправда, трохи не звично було бачити викладачів і студентів у захисних масках, але, сподіваємося, що це тимчасові обмеження і вони ніяк не вплинуть на якість навчання, яка, до речі, підтверджена сертифікатом відповідності Міжнародного стандарту системи управління якістю ISO 9001:2015.

Як повідомив заступник директора ННІ МСМ з навчально-виховної роботи Кирило Сировицький, наразі на базі інституту ведеться підготовка фахівців за 5 основними спеціальностями і 15 напрямками в галузі мехатроніки і систем менеджменту, агрономії, екології, автомобільного транспорту, права і т.п. Без перебільшення можна сказати, що в інституті створені унікальні освітні програми, які відповідають вимогам європейських стандартів у галузі освіти. І це можуть підтвердити не лише нинішні студенти ННІ МСМ, а і його колишні випускники, які працюють в різних галузях народного господарства як України, так і далекого зарубіжжя.  По-перше, інститут має потужну науково-методичну і кадрову базу, яка зосереджена навколо 6 кафедр та двох навчальних центрів, відкритих лідерами світового тракторобудування – фірмами Case IH і John Deere. По-друге, тут створена сучасна матеріально-технічна база, яку співробітники кафедр постійно оновлюють і наповнюють новим обладнанням, устаткуванням та програмним забезпеченням.

Наприклад, на кафедрі Тракторів і автомобілів, яку очолює д.т.н. професор Михайло Шуляк, ми побачили лабораторію з діагностики автомобілів, у якій віднедавна почали використовувати елементи доданої віртуальної реальності.  Одягнувши спеціальні окуляри, студент може легко дістатися до будь-якого вузла чи автомобільного агрегату, щоб провести його віртуальну діагностику або технічне обслуговування. Відпрацювавши необхідні алгоритми дій, далі він може працювати уже з реальним діагностичним обладнанням і технікою. В одній із лабораторій асистент кафедри тракторів і автомобілів Тетяна Бажинова нам показала як на практиці працює таке обладнання (сканер для електронної діагности автомобілів) і детально розповіла про переваги такої діагностики. До речі, за допомогою такого сканера можна діагностувати понад 170 моделей автомобілів, в т.ч. й електромобілі, які стають дедалі популярнішими. Отже, майбутні фахівці мають можливість вивчати сучасні технології й застосовувати їх на практиці, що, безперечно, підвищує їх конкурентоздатність на ринку праці.

Цими ж обставинами була обумовлена й необхідність відкриття на кафедрі Тракторів і автомобілів спеціалізованої аудиторії з теплоенергозбереження. «Мабуть, уже нікого не треба переконувати наскільки важливим і актуальним є для України питання енергозбереження та використання альтернативних джерел отримання теплової енергії, – говорить  к.т.н. доцент кафедри ТіА Олександр Єсіпов, – Відтепер ці технології  будуть вивчати і наші студенти, щоб успішно застосовувати їх на практиці»…

Варто зазначити, що поєднання теорії і практики, науки і реального виробництва є одним з головних принципів підготовки студентів в Харківському національному технічному університеті сільського господарства ім. П. Василенка. І це ми також відчули під час знайомства з діяльністю та досягненнями ННІ МСМ, який активно співпрацює з відомими вітчизняними та закордонними компаніями, концернами і холдингами. Вже не перший рік їхні фахівці беруть участь у підготовці та реалізації навчальних програм і планів інституту,  впровадженні програм стажування на виробництві з подальшим працевлаштуванням випускників…

На жаль, за браком часу не маємо можливості щоб детальніше розповісти про  всі досягнення і плани діяльності ННІ МСМ та його кафедр. Але  обіцяємо знову повернутися до цієї теми, щоб продовжити  наше  знайомство. Тим більше, що, за даними ЮНЕСКО, напрямок підготовки «Мехатроніка» входить у десятку найбільш затребуваних і перспективних технічних спеціальностей у світі, що відкриває нові можливості й для нашого університету. Як ми переконалися, активне освоєння цього напрямку в ХНТУСГ вже триває і ми будемо уважно стежити за цим процесом.

 

Віктор Козоріз, Олена Голубова  (фото),

Відділ медіакомунікацій ХНТУСГ.