Нещодавно під загальною редакцією першого проректора ХНТУСГ доктора технічних наук, професора М.Л. Лисиченка вийшов навчальний посібник “Безпека в надзвичайних ситуаціях” у двох частинах, над яким також працювали: завідувач кафедри Безпеки життєділяьності та права М.М. Кірієнко, професор В.М. Власовець, д-р філософії В.В. Бредихін, професор В.В. Вамболь, доцент І.А. Черепньов та професор С.О. Вамболь.
Ця робота була виконана науково-педагогічними працівниками університету з метою подальшого підвищення ефективності навчального процесу в рамках науково-методичної роботи та згідно з планом видавничої діяльності ХНТУСГ. В процесі роботи над книгою були використані результати теоретичних і практичних напрацювань та наукових досліджень згаданих авторів.
У першій частині навчального посібника “Надзвичайні ситуації” висвітлено основні поняття та визначення з питань безпеки в надзвичайних ситуаціях та цивільного захисту. Розглянуто еволюцію поглядів в законодавстві термінів лиха (катастрофи). Наведено принципи класифікації і складання сценаріїв розвитку надзвичайних ситуацій, проведення моніторингу та ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки тощо. Також в посібнику детально розглянуто причини які провокують виникнення катастроф природного і техногенного характеру, їх вражаючі фактори та наслідки.
У другій частині навчального посібника «Захист населення і територій» досліджено основні напрями та складові комплексу заходів щодо захисту населення і територій за умов надзвичайних ситуацій. Наведено огляд нормативно-правових актів різного рівня на підставі яких здійснюється планування і реалізація зазначених дій. Також розглянуто заходи щодо здійснення оперативного оповіщення населення, інженерного захисту територій, питання медичного та психологічного захисту населення, а також охарактеризовано прилади радіаційної та хімічної розвідки. Окремий розділ присвячено державному резерву та продовольчій безпеці.
Видання розраховане на студентів закладів вищої освіти України ІІІ-IV рівнів акредитаці, також воно буде корисним магістрам, аспірантам, науково-педагогічним працівникам, та працівникам АПК.
Кафедра «Безпеки життєдіяльності та права» ХНТУСГ.