Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

Ровесник нашого університету

Сьогодні виповнюється 90 років від дня народження Івана Олексійовича Белебехи (10.11.1930 — 22.01.2015) відомого вченого-економіста, бухгалтера, історика, громадського діяча, який був професором Харківського національного технічного університету сільського господарства імені П. Василенка.

Його ім’я занесене до Енциклопедії Сучасної України, як унікальної і багатогранної особистості, справжнього патріота  України. Адже крім своєї професійної діяльності Іван Олексійович активно займався громадською-політичною  і літературною діяльністю, він  ґрунтовно знав історію, літературу та культуру України,  співпрацював із структурами Конгресу Українських Націоналістів,  був членом редакційної колегії газети-тижневика КУН «Нація і держава», опублікував низку книг і брошур історико-патріотичного спрямування та  низку публіцистичних статей на захист української державності та української нації.Ровесник нашого університетуРовесник нашого університету

У наукових колах І.О. Белебеха був відомий як авторитетний вчений, доктор економічних наук, автор кількох книг і навчальних посібників та багатьох статей, присвячених питанням бухгалтерського обліку в  сільськогосподарських підприємствах. Крім того, він одним з перших почав розробляти критерії діяльності фермерських господарств.

У 1999 році І.О. Белебеха став одним із фундаторів  Кафедри обліку та аудиту, яка  була заснована у складі факультету менеджменту на той час Харківського державного технічного університету сільського господарства. Його колеги пригадують, що Іван Олексійович прийшов на кафедру із значним викладацьким та науковим досвідом у сфері бухгалтерського обліку і на той час був одним із небагатьох науковців, які захистили докторську дисертацію, що безпосередньо стосувалася проблем бухгалтерського обліку. Крім того, І.О. Белебеха мав досвід організації освітньої та наукової діяльності з бухгалтерського обліку та контролю, адже встиг попрацювати завідувачем облікових кафедр в університетах Курська, Тернополя та Дніпропетровська. До речі, одним з його учнів був майбутній Президент України Віктор Ющенко, який навчався в Тернопільському фінансово-економічному інституті. На той час (1971-1981 рр.) професор Белебеха очолював там кафедру бухгалтерського обліку і був куратором В.А. Ющенка.

З 1988 по 1998 р. він був професором кафедри економіки, бізнесу та маркетингу а від 2000 — професором  кафедри обліку та аудиту ХНТУСГ ім. П. Василенка.

 Доктор економічних наук, професор, Заслужений працівник освіти України І.О. Белебеха залишив після себе багато здібних учнів та соратників, які й сьогодні гідно продовжують його справу. Тому сьогодні разом з ними ми схиляємо голови перед світлою пам’яттю Івана Олексійовича Белебехи.

Більше про І.О. Белебеху ТУТ.

Віктор Козоріз,

редактор Відділу медіакомунікацій ХНТУСГ.