На Харківщині розпочалися жнива. За інформацією Департаменту агропромислового розвитку Харківської ОДА, цього року аграрії області мають зібрати врожай зернових та зернобобових культур на площі понад 750 тисяч га. Попри те, що цього року жнивувати почали на два тижні пізніше, ніж торік (це пов’язано з погодними умовами), аграрії планують зібрати врожай не гірший, ніж минулого року. Нагадаємо, що торік в Харківській області зібрали понад 3 мільйони тонн зернових та зернобобових.
За перебігом цьогорічної жнивувальної кампанії уважно стежать і фахівці Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка. По-перше, університет має давні партнерські зв’язки з багатьма фермерськими господарствами і колективними сільгосппідприємствами Харківщини, які є базою для випробування сучасної техніки і передових агротехнологій. По-друге, дуже часто керівниками і провідними фахівцями таких господарств є випускники нашого університету. А, по-третє, саме в таких господарствах проходять практику студенти нашого університету, які набираються безцінного досвіду. Особливо важливою така практика є для студентів, що навчаються за спеціальністю 208 Агроінженерія. Тому керівництво ННІ механотроніки і систем менеджменту підбирає для них дійсно кращі господарства і кращих керівників практики.
Одним з таких господарств є фермерське господарство «Альфа», що знаходиться в Богодухівському районі Харківської області (колишній Золочівський район) і спеціалізується на вирощуванні зернових та зерно-бобових культур. Вже не перший рік наші студенти проходять практику на базі цього господарства, працюючи помічниками комбайнерів чи трактористами. І не перший рік куратором їхньої практики є доцент кафедри Агротехнологій та екології, Заслужений працівник сільського господарства України Анатолій Петрович Горбаньов. Він не тільки відбирає студентів для проходження практики в цьому господарстві (звичайно ж, кращих), а й постійно підтримує з ними зв’язок, проводить інструктажі, дає батьківські настанови. Варто зазначити, що в 1974 році після закінчення нашого університету (колишнього ХІМЕСГ) А.П. Горбаньов свою трудову біографію розпочинав саме в Золочівському районі на посаді головного інженера. Тому його тут досі знають і поважають, як досвідченого фахівця та завжди радо зустрічають.
Ось і цього разу разом із своїми колегами – першим проректором університету Миколою Леонідовичем Лисиченком та керівником Центру практики, працевлаштування та кар’єри студентської молоді (ЦППКСМ) Петром Степановичем Сиромятніковим А.П. Горбаньов приїхав до «Альфи», щоб поцікавитись в яких умовах проходять практику наші студенти, чи задоволені побутовими умовами, а також умовами роботи. Наразі 8 студентів, які проходять практику у фермерському господарстві, працюють помічниками комбайнерів. А Іван Яценко, який минулого року проходив практику в якості помічника комбайнера, цього року вже працює комбайнером. Оцінивши рівень професійної підготовки нашого студента, (наразі він уже студент 4-го курсу ННІ МСМ) спеціалісти господарства довірили йому складну техніку.
Наших студентів-практикантів ми застали у полі в загінках і, звичайно ж, не стали відривати від роботи. Поспілкувались лише з Романом Бабаєвом (студентом 3-го курсу ННІ МСМ) та керівником його екіпажу, які зупинились на кілька хвилин, щоб узгодити деякі виробничі питання з виконавчим директором господарства Миколою Романовичем Андрієнком. Якщо коротко, то наразі хлопець задоволений своєю практикою. В його обов’язки входить регламентне обслуговування комбайна Сlaas, який, за словами студента, є дуже високопродуктивним і надійним у роботі. Але управління такою технікою вимагає постійної уваги і концентрації. Детальніше про результати своєї практики Роман обіцяв розповісти після обжинок…
За словами А.П. Горбаньова, така практика для майбутніх бакалаврів та магістрів буде дуже корисною, оскільки вони мають можливість краще ознайомитись з роботою іноземної техніки, оцінити її переваги і недоліки а також отримати досвід обслуговування цієї техніки і управління нею в реальних умовах. По закінченню виробничої практики студенти підготують звіти про свою роботу, захист яких відбудеться вже під час осінньої сесії.
Вже на зворотному шляху наша делегація завітала до офісу фермерського господарства «Альфа», щоб поспілкуватись із його засновником і керівником Віктором Івановичем Білінським. Він висловив задоволення роботою наших студентів і рівнем їх технічної підготовки. А от питань щодо умов їхнього проживання і харчування та щодо оплати праці навіть не виникало, бо такі питання в господарстві вирішують що називається автоматично і наші студенти ніколи на це не скаржилися.
Без перебільшення можемо сказати, що «Альфа» є одним з найкращих фермерських господарств Харківської області. Хоча насправді це потужне агропідприємство з великим земельним банком та сучасною технічною базою. Достатньо сказати, що сьогодні в активі ФГ «Альфа» є близько 11 тисяч га сільгоспугідь, парк сучасної техніки із ремонтно-технічною базою, три сушарки, тваринницька ферма на 700 голів, з яких 300 — дійне стадо і т.п. Крім того, господарство утримує чималу соціальну інфраструктуру, яка знаходиться на території села Одноробівка та ще на території 9 сільрад Золочівського району, де господарює «Альфа». Детальніше про це господарство можна прочитати на сайті AGROTIME .
Ми ж додамо, що керівництво ФГ «Альфа» готове не лише надавати нашим студентам можливість для проходження практики, а й для працевлаштування, адже господарство постійно оновлює свій технічний парк і запроваджує нові технології, в т.ч. точного землеробства, які потребують кваліфікованого обслуговування і супроводу. Сподіваємося, що майбутні агроінженери, яких готує наш університет, повністю відповідатимуть цим вимогам і ніхто з них не залишиться без роботи. Наприклад, колишні студенти нашого університету Ігор Опальков і Дмитро Буденко, які нещодавно проходили практику у ФГ «Альфі», зараз вже очолюють інженерні служби у великих господарствах на півдні України. І це лише початок їхнього кар’єрного зростання.
Віктор Козоріз,
відділ медіакомунікацій ХНТУСГ.