Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

Науковці допоможуть створити  сонячний кооператив

Харківська область є одним з лідерів в Україні з будівництва сонячних електростанцій та використання альтернативної енергетики. Приміром, у червні минулого року в м. Харків на дахах виробничих будівель паркетної фабрики «Tandem Impex» була введена в експлуатацію одна з найбільших дахових СЕС в Україні, потужністю 557,82 кВт, і це вже друга промислова дахова СЕС в Харківській області. Ще одна промислова сонячна електростанція, вже наземна, з розрахунковою потужністю 3,9 МВт,  функціонує у м. Мерефа. За минулий рік нею було вироблено та реалізовано 4687,512 тис кВт×год електроенергії, зокрема за «зеленим тарифом». Але це лише початок.

Впровадження «зелених технологій» при виробництві електричної енергії  визнано одним з пріоритетних завдань Стратегії розвитку Харківської області на 2021-2027 роки, проект якої наразі розробляють в області. З цією метою  на Харківщині найближчим часом планують збудувати ще кілька сонячних електростанцій, а в місті Мерефа створити перший в області сонячний кооператив. Його пайовиками зможуть стати мешканці Мерефянської ОТГ, які виявлять бажання зробити інвестиції у будівництво СЕС на дахах муніципальних будинків, за рахунок чого зможуть заробляти з продажу  «зеленої енергії».

Проєкт такого кооперативу, потужністю 150 кВт,  розробили співробітники кафедри електропостачання та енергетичного менеджменту навчально-наукового інституту енергетики та комп’ютерних технологій Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. Отож, ми поцікавилися в представника університету наскільки реалістичним є проєкт створення сонячного кооперативу.

— Проєкт є абсолютно реалістичним і його вже включили до проекту Плану з реалізації Стратегії розвитку Харківської області на 2021-2023 роки, – говорить  директор ННІ енергетики та комп’ютерних технологій ХНТУСГ, доктор  технічних наук Олександр Мороз. – Тим більше, що наша кафедра  впродовж тривалого часу займається розробками проєктів з використання альтернативних джерел енергії, зокрема сонячними електростанціями. Маємо низку цікавих і перспективних напрацювань у цій галузі. Щодо створення сонячного кооперативу у м. Мерефа, то цей проєкт був підготовлений за участю аспіранта кафедри електропостачання та енергетичного менеджменту Андрія Павлова, який має досвід в реалізації подібних проєктів. Він, до речі, брав активну участь у проектуванні, підготовці документації та монтажі мерефянської СЕС. А за модель сонячного кооперативу було взято успішний досвід реалізації подібного проекту в місті Славутич Київської області, а також досвід будівництва  і експлуатації сонячних кооперативів у Німеччині. Попередній технічно-економічний розрахунок показав, що орієнтовний термін окупності капіталовкладень в сонячний кооператив складе близько 7 років. Але цей проект зорієнтований не лише на отримання прибутку, а й на те, щоб продемонструвати членам інших ОТГ перспективність і переваги подібних проєктів, спрямованих на використання альтернативних джерел енергії. До того ж, створення сонячного кооперативу сприятиме створенню  додаткових робочих місць і підвищенню довіри до місцевої влади.

Віктор Козоріз, 

Відділ медіакомунікацій ХНТУСГ

ДОВІДКОВО.

Кафедра електропостачання та енергетичного менеджменту ННІ енергетики та комп’ютерних технологій ХНТУСГ є однією з провідних кафедр енергетичного профілю серед технічних університетів України. Понад 15 років працівники кафедри проводять підвищення кваліфікації інженерно-технічного персоналу  обленерго, зокрема АТ Харківобленерго, ПАТ ДТЕК, Дніпрообленерго, АТ Полтаваобленерго, АТ Чернігівобленерго тощо. Кафедра має обладнання енергетичних компаній, яке відповідає сучасному рівню розвитку електроенергетики. Зокрема, за останній рік в лабораторії кафедри були створені 6 лабораторних стендів для вивчення режимів роботи обладнання сонячних електростанцій.

Кафедра активно співпрацює з компанією «Теплодом.нет.ua» та Харківським центром професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. У грудні 2019 року на кафедрі були проведені курси підвищення кваліфікації «Налаштування, монтаж та обслуговування систем сонячних електростанцій».

Крім того кафедра проводить курси професійної підготовки енергоаудиторів за матеріалами проекту GIZ «Підтримка національного Фонду енергоефективності». Програма навчання розрахована на підготовку висококваліфікованих та компетентних енергоаудиторів, які зможуть виконати:

енергетичне обстеження будівель та підготувати техніко-економічний аналіз з енергозберігаючими рекомендаціями;

сертифікацію енергетичної ефективності будівель у відповідності до законодавства України;

сприяти об’єднанням співвласників житла в підготовці відповідних документів для роботи з Фондом енергоефективності України.