Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

На шляху удосконалення і розвитку (фоторепортаж)

Знайомлячись з готовністю навчально-наукових інститутів університету до нового навчального року, співробітники відділу медіакомунікацій відвідали ННІ технічного сервісу, який очолює д.т.н., професор О.В. Сайчук. Зустрівши нас на вході, Олександр Васильович відразу показав обсяг виконаних робіт з ремонту будівлі інституту: оновлено фасад, зміцнено фундамент, частково замінено труби водовідведення, впорядковано прилеглу територію і т. ін. Можливо, хтось зауважить, що все це не має прямого відношення до організації освітнього процесу. Але люди, які тут працюють, так не вважають, тому докладають всіх зусиль для того, щоб утримувати в належному стані приміщення свого інституту, створюючи  гарні умови і для себе, і для студентів.

Варто зазначити, що наразі на базі ННІ ТС навчається понад 800 студентів за чотирма спеціальностями: «Галузеве машинобудування», «Будівництво та цивільна інженерія»,  «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» а також «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва». Крім того, у складі  інституту діють п’ять  кафедр, співробітники яких ведуть велику науково-дослідницьку роботу за певними напрямками.

Наприклад, лише на кафедрі Технологічних систем ремонтного виробництва ім. О.І. Сідашенка (завідувач к.т.н., доцент В.М. Романченко) діють лабораторії лазерного термозміцнення та обробки деталей, плазмової і газо-термічної обробки поверхонь, ремонту базових деталей машин, металографічних досліджень тощо. Співробітники кафедр ефективно використовують лабораторну база як у навчальному процесі, так і для проведення наукових досліджень, результати яких систематично оприлюднюють у фахових виданнях. Особливо плідними є їхні напрацювання в напрямку дослідження проблеми довговічності і надійності деталей машин і механізмів в умовах інтенсивного зносу та впливу високих напруг, температур і агресивних середовищ. З цією метою науковці кафедри  освоюють нові методи зварювання, які нам продемонстрували в одній з лабораторій. В іншій лабораторії ми побачили як працює обладнання для електрозварювання автомобільних пластмас, яке нещодавно придбали для використання в навчальному процесі.

Як відомо, навіть найнадійніша техніка рано чи пізно виходить з ладу, зокрема й сільськогосподарська,  і тому вона потребує грамотного технічного обслуговування та ремонту. Саме на це й зорієнтована підготовка майбутніх фахівців ремонтних виробництв та галузевого машинобудування, яка ведеться в ННІ ТС. Для цього ще раніше тут було створено  цілу низку лабораторій і майстерень, які оснащені демонстраційними стендами, металообробними станками,  діагностичним обладнанням тощо. Не будемо приховувати, що більшість цього обладнання хоч і знаходиться в робочому стані, але вже помітно застаріла. Тому  в силу своїх можливостей керівництво інституту і кафедр намагається оновлювати матеріально-технічну і лабораторну базу, щоб іти в ногу з часом.  Наприклад, нещодавно ННІ ТС отримала новий оприскувач  Lеmken Primus, який вивчатимуть і викладачі, і  студенти, адже уже зараз подібні оприскувачі активно використовують вітчизняні фермери та  підприємства аграрної галузі, а от фахівців для їх правильної експлуатації та обслуговування все ще бракує.

Значну  роботу для оновлення матеріально-технічної бази своєї кафедри провели і співробітники кафедри Надійності, міцності та технічного сервісу машин ім. В. Я. Аніловича. Знайомлячи нас із своїм «господарством» завідувач кафедрою д.т.н. Є.І. Калінін показав один з оновлених кабінетів, в якому незабаром будуть встановлені зразки дефектних деталей машин. Причому, як справжній ентузіаст своєї справи, Євген Іванович особисто збирав ці деталі  у своїх друзів та на станціях тех. обслуговування, щоб створити якомога ширшу колекцію. Гадаємо, незабаром цю колекцію зможуть оцінити і його студенти, які вже приступили до занять.

Але на базі ННІ ТС готують не лише фахівців для галузевого машинобудування та ремонтних виробництв. Наприклад, на кафедрі Підприємництва, торгівлі та біржової діяльності готують  фахівців з підприємництва, торгівлі та біржової діяльності, таких як: керівників малого, середнього та крупного  підприємництва (за видами економічної діяльності),  менеджерів у сфері роздрібної та оптової торгівлі, експерів-товарознавців та фахців з біржової торгівлі.  Останнім часом на кафедрі оновлено матеріально-технічну базу, яка забезпечує навчальний процес. Зокрема, підготовлені стенди з навчально-методичними матеріали щодо підготовки до курсового та дипломного проєктування студентів за спеціальностями.

Крім того, на кафедрі Надійності, міцності та технічного сервісу машин ім. В. Я. Аніловича готують інженерів-будівельників а також агроінженерів із широким спектром компетентностей. По закінченню навчання такі інженери мають досконало знати механізовані технології і технологічні процеси та системи машин з виробництва, первинної обробки, зберігання і транспортування сільськогосподарської продукції, процеси ефективного використання с.-г. машин та засобів механізації і т.п. Тому керівництво  ННІ ТС і профільної кафедри Технічних систем та технологій тваринництва ім. Б.П.Шабельника (завідувач к.т.н., професор О.А. Науменко) цим питанням приділяють велику увагу. У цьому ми переконались, відвідавши кілька лабораторій кафедри, зокрема, лабораторію якості тваринницької продукції та кормів. Нещодавно тут з’явилося обладнання для боксового утримання  тварин, а також кліткове обладнання для вирощування птиці німецької фірми «Хельман». К.с.г. наук, доцент кафедри С.А. Нагорний нас запевнив, що такого обладнання не має жоден інший аграрний виш України. І це ще одне свідчення того, що Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка не стоїть на місці, а  постійно розвивається, щоб відповідати статусу одного з найкращих аграрних закладів вищої освіти України. Про це, до речі, свідчить і те, що  з року в рік в університеті збільшується кількість студентів-іноземців. Як повідомив директор ННІ ТС О.В. Сайчук, наразі лише на базі очолюваного ним інституту навчається 34 студенти-іноземці, які освоюють спеціальності «Галузеве машинобудування» та «Будівництво і цивільна інженерія». Ще близько 30 студентів (переважно з Туреччини) готуються до вступу цього року.

Готуються до роботи з іноземцями і викладачі університету, які покращують свої знання з англійської мови та складають відповідні іспити. Найближчим часом такі іспити в ХНУ ім. В.Н. Каразіна складуть ще двоє  викладачів з кафедри Технологічних систем ремонтного виробництва ім. О.І. Сідашенка та двоє з кафедри Технічних систем та технологій тваринництва ім. Б.П. Шабельника. Отримавши відповідні сертифікати, вони зможуть вільно викладати для іноземних студентів свої дисципліни,  розширюючи в такий спосіб міжнародні зв’язки і можливості ХНТУСГ.

Віктор Козоріз, Олена Голубова (фото),

Відділ медіакомунікацій ХНТУСГ.