Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

Механізми протидії рейдерству в Україні

З метою запобігання та протидії вказаним негативним явищам, Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 5 грудня 2019 року №340-IX (далі – Закон) (який отримав назву «антирейдерський»).

Окрім цього, з метою контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань діють такі нормативно-правові акти, як: Порядок здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №990; Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128.

На підставі зазначенних вище нормативно-правових актів рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.

Розгляд скарг Міністерством юстиції України та його територіальними органами здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено (далі – скаржник), що подається  у письмовій формі у порядку визначеному статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Вимоги до змісту скарги визначені у ч.5 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Територіальні органи Міністерства юстиції України розглядають скарги:

1) на рішення (крім рішення про державну реєстрацію прав), дії або бездіяльність державного реєстратора;

2) на дії або бездіяльність суб’єктів державної реєстрації прав.

Територіальний орган Міністерства юстиції України розглядає скарги щодо державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації прав, які здійснюють діяльність у межах території, на якій діє відповідний територіальний орган.

Враховуючи вищезазначене, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) розглядає скарги стосовно державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації, які здійснюють свою діяльність у межах території, на якій діє відповідний територіальний орган, тобто на території Харківської, Луганської та Донецької областей.

Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 11.01.2020 №13/АГ утворено Колегію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка здійснює розгляд скарг у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

  

Відділ взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення

кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації

Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)