Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

Чи легко бути глядачем?

Традиційно кафедра культури, спорту та туризму знайомить студентів ХНТУСГ з містом Харків, як з центром архітектурної величі, та як з центром театрального мистецтва.

Сьогодення показує, що людство перетворюється в пасивних, мало емоційних людей. Це світова проблема, яку вже озвучують культурологи і психологи.  Здавалось би нові технології повинні відкрити людям новий світ! А замість того віртуальний світ поглинає людей і в них не залишається часу просто жити, любити, сміятися та співчувати.

Світ змінюється й інтерпретується.  Сьогодні гостро стоїть питання гуманного відношення людини до себе. Саме тому театри займають позицію зцілення від байдужості. Тому живе сприйняття гри акторів на сцені так важливо, щоб пробудити в собі джерело світла!

Відомий кінорежисер О. Довженко говорив: «Двоє дивляться вниз – один бачить зірки, а другий калюжу …»

Чи легко бути глядачем?  Адже дивляться всі, а бачить мало хто.

В цьому весь секрет. І зовсім не просто бути глядачем. К. С. Станіславський говорив: «Вчіться дивитися і бачити на сцені, вмійте відгукуватись на все те, що вас оточує». Вміння бачити… Здається ця істина не потребує доказів, і все ж, є чимало глядачів, що не вміють «дивитися та бачити» події на сцені, екрані і т. д..

Ми не будемо оскаржувати істину: щоб написати роман, потрібно мати талант, щоб зробити фільм, написати книгу, також потрібно мати талант. А щоб зрозуміти роман, побачити фільм, картину, спектакль, теж потрібен талант. Таким чином, існує не тільки талант художника, архітектора, режисера, а також і талант глядача, тобто уміння бачити те, що хотів показати художник в даному творі, зрозуміти задум.

Це важливе завдання завжди розглядають і  впроваджують викладачі кафедри культури, спорту та туризму.

Знайомство з театром починається задовго до спектаклю. Викладачі розповідають про правила поведінки, про історію створення театру та про цікаві факти в постановках цієї п’єси. І тоді студенти йтимуть в театр підготовлені до сприйняття великого мистецтва. Вони будуть любити театр все життя, і передадуть цю любов своїм дітям.

І тисячу разів був правий Станіславський, закликаючи глядачів складному мистецтву «бачити». Сам Костянтин Сергійович володів прекрасним талантом активного сприйняття. Він був не тільки геніальним режисером, а й геніальним глядачем.

Кафедра культури, спорту та туризму вчить молодих людей таланту! Таланту бути глядачем!

Кафедра культури, спорту та туризму

завідувач кафедри Мазоренко М.О.