Шановні друзі та колеги! Від імені профспілкового комітету ХНТУСГ щиро вітаю вас з Міжнародним днем праці, який традиційно відзначається 1 травня не лише в Україні, а і в багатьох інших країнах світу.
Як відомо, історія цього свята розпочалася з робітничих протестів у Чикаго, які припали на 1 травня 1886 року. Того дня сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США вийшли на вулиці, вимагаючи впровадження 8-годинного робочого дня. Протести тривали й у наступні дні, а 4 травня на площі Геймаркет невідомі кинули бомбу в лави поліцейських, внаслідок чого загинуло 7 осіб і постраждало ще до 50 поліцейських.
Хоча головною причиною перших страйків у країні була мізерна заробітна плата, робітники також вимагали скорочення робочого дня і права на створення робітничих організацій. Згодом, в умовах сталого зростання тривалості робочого дня (яка іноді досягала 15-20 год. на день), вимога його скорочення стала визначальною…
В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у Львові — 1890 року. День Праці також був державним святом і неробочим днем в Українській Народній Республіці. За радянських часів цей день відзначали як «Міжнародний день солідарності трудящих», а першотравневі демонстрації набули офіційно-політичного характеру.
У 2017 році Верховна Рада України внесла зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, відповідно до яких «День міжнародної солідарності трудящих» було перейменовано на «День праці».
Хочу нагадати, що в Україні право на працю гарантується статтею 43 Конституції України, якою передбачено можливість для кожної особи заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Це право забезпечується обов’язком держави створювати громадянам умови для повного його здійснення, гарантувати рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовувати програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб тощо.
Важливою умовою дотримання конституційного права на працю та вимог Кодексу законів про працю є укладення колективних договорів між профспілковими організаціями та роботодавцями. Колективний договір між адміністрацією і колективом діє і в нашому університеті, що дозволяє ефективно забезпечувати захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки ХНТУСГ, покращувати умов їхньої праці і навчання, вирішувати інші питання.
Наразі всі питання що стосуються дотримання трудових прав членів профспілкової організації нашого університету вирішуються в конструктивному діалозі з адміністрацією ХНТУСГ і, я сподіваюся, що так буде й надалі. Отож, ще раз вітаю усіх з Міжнародним днем праці і, де б ви не працювали, бажаю отримувати натхнення для плідної роботи, успіхів і гідної винагороди за вашу працю.
З повагою, В.М. КІСЬ,
голова профспілкового комітету співробітників та студентів ХНТУСГ.