Лебедєв Анатолій Тихонович
Освіта та кар’єра
- У 1958 році закінчив Харківський політехнічний інститут за спеціальністю «Колесні та гусеничні машини».
- У 1964 році закінчив аспірантуру при кафедрі «Автомобіле- і тракторо-будування» ХПІ.
- Після закінчення інституту працював за спеціальністю майстер, начальник технологічного відділення цеху, потім – науковим працівником, директором Східного відділення Українського науково-дослідного інституту механізації та електрифікації сільського господарства.
- З 1973 року – доцент кафедри «Трактори та автомобілі» Харківського інституту механізації та електрифікації сільського господарства.
- З 1978 р. по 2020 р. – завідуючий кафедрою «Трактори та автомобілі»Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка.
Наукова діяльність
- У 1964 роцізахистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «автомобілі та трактори», науковим керівником якої був доктор технічних наук, професор Медведєв Михайло Іванович, основоположник тракторного будівництва в Україні.
- В 1982 році захищена докторська дисертація за двома спеціальностями – «експлуатація та ремонт сільськогосподарської техніки», «автомобілі та трактори».
- У 1985 роціприсвоєно вчене звання професора.
- Керівник наукової школи «Тракторна енергетика», науковим напрямом досліджень якої є інноваційний розвиток тракторної енергетики, динаміка тракторних агрегатів, експлуатаційна технологічність тракторів.
- Під науковим керівництвом захищено 8 докторські та 35 кандидатські дисертації. Серед учнів – керівники департаментів міністерства України, ректори вищих навчальних закладів, міністр науки та освіти Гвінеї.
- Член спеціалізованих рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій при Харківському національному технічному університеті сільського господарства ім. П. Василенка та Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті.
З метою сприяння у підготовці висококваліфікованих фахівців у галузі використання іноземних тракторів, лідерів світового тракторобудування фірм «John Deere» і «CASE», вперше в Україні створили учбові центри при кафедрі. Основним завданням центрів є координація з підготовки користувачів сучасної закордонної техніки, сервіс-менеджерів та менеджерів з продажу, можливість майбутнім фахівцям отримати високі практичні навички на сучасному обладнанні та за допомогою передових технологій.
Наукові публікації, патенти, гранти
- Автор 312 наукових робіт, в тому числі:
- 23 монографій,
- 258 статей,
- 6 навчальних посібників,
- 113 авторських свідчень і патентів;
- є співавтором і редактором чотирьох навчальних посібників по спеціальності «Трактори і автомобілі»,
- 8 випусків збірників наукових праць «Тракторна енергетика в рослинництві», які рекомендовані Міністерством аграрної політики України, освіти та науки України для підготовки фахівців в аграрних вищих учбових закладах.
Нагороди
- Заслужений діяч науки і техніки України (1991),
- відмінник освіти і науки І і II ступенів (2001, 2002),
- Знак Пошани міністерства АПК України (2003),
- відмінник технічної служби України (2005),
- Почесний Знак «За заслуги» (2007),
- диплом за особливі досягнення в галузі науки (іменна стипендія Д.Н.Соколовського) від Харківської обласної державної адміністрації (2007),
- Почесний Знак Харківської обласної Ради «Слобожанська слава» (2009),
- Почесна грамота МОН України (2010),
- включений в Книгу Пошани «Еліта держави – видатні випускники НТУ «Харківський політехнічний інститут»,
- переможець обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» в номінації «Завідувач кафедри» (2013),
- стипендія імені Г. Ф. Проскури в галузі науки (номінація «Технічні науки. Видатні науковці») Харківської обласної державної адміністрації (2018).