Одним із стратегічних завдань сьогодення є забезпечення продовольчої безпеки населення України. Нам пощастило мати родючі землі і ниви, від пращурів – неоціненний досвід землеробства, працездатних та закоханих у свою справу українських господарів. Все це дає гарні передумови отримання високих врожаїв та підтримання не тільки населення своєї країни, але і допомоги іншим народам у складні часи. Україна має до 40% валютних надходжень від імпорту отриманої сільськогосподарської сировини. Все це надихає нас, сучасних та майбутніх працівників АПВ, на натхненну працю і високі показники праці для отримання майбутнього врожаю…
Цього року в Україні була дуже тепла і безснігова зима. Земля не накопичила достатньо вологи. Постає важка можливість ситуації посухи, із подальшим недоотриманням достатнього врожаю сільськогосподарської продукції. Випадки природних пожеж, які вже почалися раніше, ніж у минулі роки, можуть завдати великих збитків.
Тим більше прикро, що вже у квітні, а це порівняно із минулими роками рано, почастішали антропогенні пожежі у несвідомих «господарів». Вони підпалюють суху траву, сміття, некеровано розповсюджують пожежі на прилеглі території, лісосмуги, луки.
Як відомо, пожежі мають великі негативні матеріальні, соціальні, економічні, психологічні наслідки. Але, мабуть, найбільш важкі наслідки – екологічні. Вони полягають у руйнації найголовнішого: екологічного балансу агроекосистеми на довгі роки. Серед незворотних змін можна назвати винищення у даній екосистемі назавжди окремих рослин, тварин і навіть мікробоценозів. Від пожеж порушується незворотньо найголовніший шар ґрунту, відповідальний за врожайність – гумусовий шар. Цей шар гумусу створювався століттями і навіть тисячоліттями, а незворотньо зруйнувати його можна за декілька хвилин пожежі.
Дуже велика праця землероба, шлях самообмеження для матеріального забезпечення палива, якісного обробітку ґрунту, виконання агротехнологій, внесення мінеральних добрив та речовин захисту рослин, все це може бути марним. Поле із вже отриманим багатим врожаєм може загинути від пожежі за 10 хвилин. Тому неодмінно потрібно проводити профілактичні заходи, які попереджають виникнення пожеж, особливо цього року.
Кафедра агротехнологій та екології, яка є провідною в університеті по вирішенню завдань екологічної безпеки в аграрному секторі попереджає про категоричну заборону підпалу сухої трави та сміття у зв’язку із загрозами здоров’ю та життю людей, невідворотніми матеріальними втратами.
Виникає значна потреба у просвітницькій діяльності із невеликими та колективними господарствами. Потрібно їх зобов’язати виконувати попереджувальні заходи, підсилювати протипожежне патрулювання під час збору врожаю, організовувати додаткові пожежні бригади в безпосередній близькості від полів із спеціальним протипожежним оснащенням, необхідно забезпечити протипожежний захист при перевезенні та зберіганні зерна, попередженню аварійних ситуацій. Доцільним є також підсилення матеріальної відповідальності винних осіб. Потрібно приділяти значну увагу збору, сортуванню, рециклінгу та утилізації сміття, організації маловідходних підприємств та екологізації виробництва в АПВ.
Потрібно підсилення інвайроментальної (екологічної) освіти серед підлітків і молоді, які в свою чергу будуть виховувати несвідомих батьків. Також дуже великі можливості профілактики пожеж надає підтримання у належному стані лісосмуг, планування ландшафтних перешкод. Тому із турботою про майбутній врожай і профілактику пожеж необхідно вести роботу системно, наполегливо і в різних напрямках: просвітницькому, інвайроментальному, законодавчому, планувальному, інженерному, економічному…
І нива віддячить нам за нашу працю багатим врожаєм!
В.К.Пузік, Н.О. Любимова,
професори кафедри агротехнологій та екології ХНТУСГ