Щороку інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» оприлюднює консолідований рейтинг закладів вищої освіти України, для якого в якості вихідних даних використовують найбільш авторитетні серед експертів та засобів масової інформації національні рейтинги навчальних закладів України: «Топ-200 Україна», «Scopus», «Бал ЗНО на контракт» та інші. Кожен з них відображає різні критерії оцінювання вищих навчальних закладів України, але загалом дозволяє побачити їх місце серед інших ЗВО і зміни, які відбулися за останній рік. Наразі йдеться про рейтинг 2020 року, до якого увійшло майже 240 як державних, так і приватних закладів вищої освіти України.
Крім того, на основі узагальненого рейтингу «Освіта.ua» укладає ТОП-10 кращих класичних, медичних, педагогічних, приватних закладів вищої освіти України, які мають свою специфіку і особливості. Такі особливості мають і аграрні заклади вищої освіти, які здебільшого працюють із випускниками сільських шкіл. Не таємниця, що за рівнем знань випускники таких шкіл помітно поступаються випускникам міських освітніх закладів, а тому мають нижчі бали ЗНО, особливо з математичних предметів. Звідси й нижні середні бали ЗНО зарахованих до аграрних ЗВО (як на бюджет, так і на контрактну форму навчання), порівняно з класичними або, наприклад, медичними університетами. Це загальна тенденція, яка спостерігається вже не один рік. Враховуючи такі обставини, на основі узагальненого рейтингу ми вирішили укласти окремий рейтинг аграрних закладів вищої освіти України, щоб порівняти їх між собою та визначити кращі.
Як бачимо, в загальному рейтингу ЗВО Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка посів 118 місце, покращивши свої позиції в порівнянні з минулорічним рейтингом аж на 30 пунктів (у 2019 році – було 148-151 місце). А от у «Топ-200 Україна» ХНТУСГ посів 81 місце (у 2019 – 85 місце). За балом ЗНО на контракт – 185 місце (у 2019 р. було 201 місце) і за кількістю публікацій у Scopus – 104 місце (у 2019 р. було 123-є).
Таким чином, минулого року наш університет покращив свої позиції за всіма основними показниками, що були використані в консолідованому рейтингу. При цьому ХНТУСГ посів 6 місце серед 20 аграрних закладів вищої освіти України і 16 місце серед 30 закладів вищої освіти Харкова та Харківської області. Він також залишається безперечним лідером серед інших аграрних ЗВО Харківського регіону, оскільки Харківський національний аграрний університет імені В.В. Докучаєва в консолідованому рейтингу посів лише 171 місце, а Харківська державна зооветеринарна академія – 218-219 місце.
У регіональному розрізі (Схід України) ХНТУСГ посідає друге місце після Сумського національного аграрного університету, який в консолідованому рейтингу посів 107 місце. Але за рейтингом «ТОП-200 Україна» цей університет посів лише 114 місце, випередивши на одну сходинку Харківський національний аграрний університет імені В.В. Докучаєва (113 місце). Варто також зазначити, що в цьому рейтингу Полтавська державна аграрна академія посіла 123 місце, Харківська державна зооветеринарна академія – 198, а Луганський національний аграрний університет – 201 місце.
Звичайно, місце університету в рейтингу – це далеко не головний показник його діяльності, але рейтингові показники також багато про що говорять, оскільки базуються на об’єктивних даних, які значною мірою відображають динаміку розвитку університету в сучасним умовах і його популярність серед вступників. Таким опосередкованим показником може слугувати і показник щодо кількість заяв, поданих вступниками до того, чи іншого ЗВО. Приємно відзначити, що під час минулорічної вступної кампанії ХНТУСГ побив усі рекорди попередніх років, оскільки за кількістю поданих заяв посів друге місце серед аграрних закладів вищої освіти України (після НУБІПУ) і 7 місце серед ЗВО Харкова.
Нагадаємо, що у 2020 році вступниками було подано 8781 заяву про вступ до ХНТУСГ (за усіма пріоритетами), що виявилось на 2522 заяв більше, ніж було у 2019 році. І це ще один доказ того, що Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка має значний потенціал для розвитку та зміцнення своїх позицій в сучасному освітянському просторі.
Відділ медіакомунікацій ХНТУСГ.