Світовий банк започаткував проект «Партнерство заради ринкової готовності в Україні (PMR)» щодо надання підтримки Уряду України у розробці та впровадженні системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (МЗВ) та деяких елементів СТВ. Одним із завдань проекту є навчання з верифікації та акредитації.
За результатами кваліфікаційної оцінки кандидатуру доцента кафедри агротехнологій та екології навчально-наукового інституту механотроніки та систем менеджменту Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка Панкової Оксани Володимирівни було відібрано для проходження навчання.
Навчання проводилось 24-26 липня та 11-12 вересня 2018 року консорціумом організацій verico SCE (Німеччина), TÜV NORD CERT GmbH (Німеччина), FutureCamp Climate GmbH (Німеччина) та ТОВ «Технічні та управлінські послуги» (Україна). Заняття проводила команда міжнародних експертів, що має відповідний контракт з проектом PMR. Викладачі походять з компаній, що базуються в Німеччині. Серед учасників тренінгу були діючі екологічні аудитори та сертифікатори, представники національного агентства з акредитації України, а також викладачі вищих навчальних закладів.
Програма навчання включала п’ятиденний тренінг (40 годин) з верифікації в рамках системи МЗВ, за результатами якого слухачі отримали сертифікати. Основною метою курсу було підвищення кваліфікації майбутніх викладачів (тренерів) для підготовки професійних верифікаторів щодо викидів парникових газів, аудиторів з верифікації та акредитації. Під час тренінгу учасники отримали необхідні навички та знання для викладання майбутнім верифікаторам, аудиторам з верифікації та аудиторам з акредитації. Також, був проведений одноденний модуль навчальної програми «Акредитація та Аудити з акредитації» (8 годин), що пройшов 13 вересня 2018 р. Учасники тренінгу з акредитації отримали додатковий сертифікат. Отримані знання дають право учасникам у майбутньому співпрацювати з НААУ при проведенні оцінювання відповідності верифікаторів.
Модульна система навчання передбачала ряд конкретних цілей для учасників, такі як забезпечення належного розуміння Постанови з моніторингу та звітності (ПЗВ), а також відповідних нормативно-правових актів з акредитації та верифікації, необхідних для системи МЗВ в Україні. Були охоплені всі сфери компетенції, необхідні для верифікації парникових газів, а також належної практики моніторингу та відповідної верифікаційної діяльності за всіма охопленими галузями промисловості. Були отримані уявлення про вимоги та відповідні рішення щодо створення верифікатора, а також розуміння процесу акредитації та виконання аудитів в офісі верифікатора та спостережувальних аудитів під час проведення верифікації.
Отримані знання та матеріали будуть використанні у викладанні курсу «Моніторинг навколишнього середовища» студентам спеціальностей 208 «Агроінженерія», 101 «Екологія» та 201 «Агрономія».
Хочеться висловити подяку організаторам тренінгів, які на високому рівні організували та провели навчання майбутніх верифікторів, аудиторів з акредитації та верифікації, та викладачів (тренерів), які будуть впроваджувати програми з верифікації у рамках навчального процесу студентів. Також хочеться висловити особливу вдячність спікерам тренінгів, у тому числі, Вернеру Беценбіхлеру (керівник проекту «Пілотні проекти та навчання з верифікації», представник компанії Verico SCE), які підготували, інформативно та цікаво виклали актуальні на сьогоднішній день матеріали з верифікації ПГ. Після навчання крім отриманого масивного пласта знань зародилась зацікавленість у подальшому навчанню за даним напрямком.