Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

 КУКУРУДЗА — ЦАРИЦЯ СВІТОВИХ ПОЛІВ

За підсумками 2019 року Україна експортувала 32 мільйони тонн кукурудзи на 5,2 мільярда доларів, що в грошовому вираженні складає більше, ніж країна отримала від експорту інших товарів, і становить 10,4% усього експорту. Про це повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Качка, – повідомляє «Урядовий кур’єр». Друге місце у структурі експорту посіла соняшникова олія, якої Україна торік поставила на 3,78 мільярда доларів. Це становить 7,6% усієї торішньої експортної виручки. А на третє місце вийшла пшениця. Її торік експортовано 19,96 мільйона тонн на 3,65 мільярда доларів. Частка пшениці в експорті становила 7,3%.

До чільної десятки експорт-орієнтованих товарів також увійшли залізорудні окатиші, концентрати залізні, кабелі, сляби (напівфабрикати з вуглецевої сталі), ріпак, соєві боби, макуха з насіння соняшнику. На ці десять товарів у 2019 році припало 43,2% всього українського експорту.

Отже, Україна, яку колись  називали житницею Європи, перетворюється у одного з найбільших світових виробників і експортерів кукурудзи, хоча на світовому ринку цієї продукції вона суттєво поступається США, Китаю і Бразилії. Наприклад, у  2018 році американські аграрії зібрали 370 млн тонн кукурудзи, а китайські 257 млн ​​тонн. На третьому місці опинилася Бразилія з урожаєм в 81 млн тонн, а Україна в цьому рейтингу посіла лише шосту позицію, зібравши  у 2018 році 29,5 млн тонн. У 2018/2019 маркетингому році виробництво кукурудзи в Україні зросло до 35,8 млн. тонн і за експортом цього зерна вона посіла четверте місце у світі.

Аналіз світового ринку переробки кукурудзи, проведений консалтинговою компанією Pro-Consulting, показує, що більше половини вирощеної в світі кукурудзи (56,7% в 2018 році) використовувалось для виготовлення кормів для сільськогосподарських тварин, 12,7% пішло на випуск їжі, а решту – для виробництва інших продуктів переробки кукурудзи.

На переробці кукурудзи задіяні солідні виробничі потужності по всьому світу. Так, в ЄС в цій сфері працюють 80 великих підприємств в 21 країнах, в США таких заводів лише 21, але за потужністю кожен з них в середньому у вісім разів більший європейського, також американські переробні підприємства виграють в конкурентоспроможності за рахунок більш дешевих енергоносіїв і сировини – генно-модифікованої кукурудзи. Основними продуктами переробки кукурудзи є борошно, крохмаль, сироп, масло і глютен.

Кукурудзяне борошно застосовується для виготовлення багатьох продуктів харчування, таких як хлібобулочні вироби, всілякі закуски, чіпси та інше. Відмінною особливістю кукурудзяного борошна є те, що її потрібно використовувати протягом чотирьох місяців з моменту виробництва, інакше рослинні жири, які в ній містяться, прогіркнуть. Лідером по випуску борошна з кукурудзи є Китай з часткою в 70% в азійському регіоні, в якому борошно роблять не тільки на промислових підприємствах, а й у звичайних домогосподарствах.

Ще в Китаї розвинене виробництво кукурудзяного крохмалю. У 2017 році його випущено в цій країні 29,2 млн тонн. Крохмаль – це універсальний продукт, який входить до складу багатьох видів продукції хлібопекарської, кондитерської та інших галузей харчової промисловості. Ще крохмаль використовують при виробництві паперу, причому, на це йде близько 60% всього виробленого в світі крохмалю.

Кукурудзяний сироп, насичений солодкою фруктозою, дуже популярний в США. Він використовується в якості підсолоджувача замість цукру. В інших країнах світу цей продукт не такий затребуваний, але останнім часом американські виробники активно просувають його на міжнародний ринок. Зокрема, почалися великі поставки кукурудзяного сиропу в Мексику. Масовій появі сиропу в Європі перешкоджає невизначеність з його впливом на організм людини і традиції використання цукру.

Кукурудзяна олія також застосовується в різних виробничих сферах. Крім виготовлення продуктів харчування, її використовують при виробництві біодизеля, мила, фарби, текстилю, фармацевтичних препаратів та іншого. Жорсткість норм до автомобільних двигунів за викидами сполук вуглецю стимулює попит на біодизель, на який йде все більше кукурудзи.

Кукурудзяний глютен традиційно додається в корми для худоби і птиці. Останнім часом сфера його застосування стала розширитися і на годування водних тварин. Крім того, вивчається досвід з використання кукурудзяно-глютенового борошна в якості гербіциду на полях, оскільки помічено, що воно пригнічує ріст бур’янів, але поки що в цих цілях задіюється менше 1% виробленого в світі глютену.

За результатами аналізу світового ринку переробки кукурудзи можна зробити висновок про те, що попит на цю сільськогосподарську культуру і продукти її переробки зростатиме й надалі, завдяки розширенню сфер їх використання. США і Китай залишаться найбільшими виробниками кукурудзи, незважаючи на те, що останній все більше уваги приділяє вирощування пшениці. За прогнозами, до 2021 року загальна площа посівів кукурудзи у світі більше ніж удвічі перевищить показник 2000 року.

Відділ медіакомунікацій ХНТУСГ

за матеріалами відкритих джерел.