Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

До 90-річчя університету: військові долі студенток

Військові долі студенток ХІМЕСГ, чиє навчання перервало німецьке вторгнення, ще чекають свого дослідження. Вони були різними, так само як і долі всіх радянських людей того часу.  Деякі з них можна прослідкувати завдяки матеріалам, що зберігалися в архіві нашого університету, деякі — завдяки дослідженням професора Бориса Москальова.

Студентка ІІ курсу Ганна Башманова виїхала до Ташкенту, куди був евакуйований ХІМЕСГ. Там наш інститут був включений до складу ташкентського гідромеліоративного інституту як факультет механізації.  Однак у дорозі Ганна захворіла на тиф і залишилася в Сталінградській області. Через три місяці, вилікувавшись, вирішила піти до Червоної армії санітарним інструктором. Вона воювала у складі Північно-Кавказького, ІІІ Українського та І Білоруського фронтів. Служила  в розвідувальному кавалерійському ескадроні 743-ї горно-стрілецької дивізії. Врятувала життя багатьом сотням  бійців та командирів, сама була поранена чотири рази. Всю війну колишня студентка носила з собою  документи про навчання в інституті.  Але під час форсування Вісли вони були втрачені.  Ганна нагороджена орденом Вітчизняної війни ІІ ступеня, медалями «За бойові заслуги»,  «За визволення Варшави»,  «За взяття Берліна», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.». Після війни старший сержант Башманова  поновилася в рідному інституті.

ЇЇ однокурсниця Тетяна Касапа під час війни служила завідуючою продовольчим складом та начальником господарської частини військового лазарету.   Була  нагороджена медалями «За оборону Сталінграда» та «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.».

Далеко не всі студентки ХІМЕСГ змогли виїхати до нового місця навчання чи піти на військову службу. Наприклад, Дора Саєнко, закінчивши перед війною IV курс,  не змогла евакуюватися з Харкова через захворювання серця і були насильно відправлена на роботу до Німеччини. Після визволення, пройшовши відповідну перевірку,  вона теж відновилася в інституті і продовжила навчання.

Після ПЕРЕМОГИ  студентками ХІМЕСГ стали :

Катерина Баранник — гвардії рядова, стрілець, учасниця боїв у Румунії, Польщі, Німеччині, Чехословаччині. Нагороджена орденом Червоної Зірки, медалями  «За бойові заслуги», «За визволення Праги», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»

Таісія Воротинцева — гвардії старший сержант, радистка, учасниця боїв у Румунії, Угорщині та Австрії. Нагороджена медаллю «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»

Раїса Казакова — старший сержант, зенітниця.  Нагороджена медалями  «За бойові заслуги»,  «За оборону Кавказу», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»

Феодосія Шевченко — стрілець, учасниця боїв у Польщі, Німеччині та Чехословаччині.   Нагороджена медалями  «За визволення Праги»,  «За взяття Берліна», «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»

 

Проф. О.Воронянський,

відділ медіакомунікацій ХНТУСГ.