Перехід на дистанційну форму навчання та зміна звичного графіку, знову змінили звичний хід університетського життя. І хоч подібні карантинні заходи ми вже проходили минулого року, є потреба ще раз нагадати про те, як правильно поводити себе в умовах дистанційного навчання та певної соціальної ізоляції, щоб уникнути стресу і надмірного психологічного напруження. Декілька простих порад від фахівців факультету психології КНУ імені Тараса Шевченка та Української психологічної асоціації допоможуть краще адаптуватися до нової академічної реальності.
Емоційний інтелект
Сьогодні ви можете відчувати увесь спектр невідомих раніше емоцій: тривогу, нудьгу, апатію, смуток, гнів та почуття розгубленості. У ситуації, яка склалася, – це нормально. Вчіться фокусуватися на власних емоціях та переживаннях, проговорювати їх – навіть це може знизити загальний рівень стресу та тривоги. Втім, якщо негативні емоції переважають – шукайте підтримки у близьких людей чи у професійних психологів.
Добробут тут і зараз
Потурбуйтеся про здоров’я, сон, повноцінне харчування, фізичну активність, свій емоційний стан. Карантин минеться, а ви маєте зберегти потенціал для подальшого нестримного руху!
Дотримуйтесь карантинних заходів та соціальної дистанції, втім не відмежовуйтесь від оточення: спілкуйтеся з друзями онлайн, обговорюйте академічний процес у студентських чатах, влаштовуйте онлайн вечірки, долучайтеся до цікавих флешмобів. Студентське веселе життя може не зупинятися ні на мить, завдяки вашій активності та креативності.
Хоч іноді виринайте з онлайн середовища, давайте собі час на якісь заняття та справи поза комп’ютером та смартфоном.
Інноваційне навчання
Карантин не тільки обмежив нас, зачинивши у чотирьох стінах, але й подарував чудовий шанс для освоєння нових форм навчання, нових ресурсів та цифрових помічників.
Розширюйте горизонти! Відкриття ресурсів найбільш рейтингових університетів світу, освітніх платформ та бібліотек дали вам унікальну можливість на один семестр стати студентами світу. Не змарнуйте цей шанс! Але пам’ятайте: краще опанувати менше матеріалу, втім із задоволенням, ніж забити свій розклад вебінарами, онлайн курсами, відео-лекціями, а потім страждати від усвідомлення нездатності реалізувати цей наполеонівський план.
Фіксуйтеся на власних академічних уподобаннях, використайте карантинну паузу, щоб краще відчути, що вам насправді подобається, які ваші цілі та якою є стратегія на майбутнє.
Рухайтеся малими кроками. Ставте досяжні цілі на день, відмічайте досягнутий результат. Зрештою, нагороджуйте себе, особливо якщо вдалося впоратися з дуже складним завданням чи вкластися у дедлайн: будь-яка приємність доречна на карантині, навіть чергове тістечко, яке, зазвичай, ви би собі не дозволили!
Подбайте про комфортний особистий простір, впорядкуйте робоче місце, навчіться домовлятися з рідними про тишу та спокій на період навчання. І насолодіться процесом: коли ще буде змога вчитися, загорнувшись в улюблений плед з чашкою ароматного чаю чи запашної кави.
Дбайте про графік. Робіть собі план-графік на тиждень з рівномірно розподіленим навантаженням, використовуйте додатки з календарними планами, збирайте завдання в одному місці, щоб не боятися, щось переплутати чи забути. Іноді ламайте звичний денний ритм, щоб вибиватися з рутини та одноманітного плину подій.
Кооперуйтеся для виконання завдань з одногрупниками – це може зменшувати навантаження на кожного і робити сам процес навчання жвавішим та емоційно насиченим.
Взаємна підтримка
Іноді, найкращими ліками від тривоги, невпевненості та невизначеності є допомога іншим.
Піклуйтеся про близьких, підставте плече батькам, рідним. Дозвольте собі проявляти любов: словами, дрібними вчинками, простими обіймами.
За можливості долучайтеся до університетських, факультетських, студентських ініціатив, спрямованих на взаємну підтримку та допомогу.
Допомагайте один одному: в навчанні, із вирішенням якихось особистих, побутових проблем. Будьте уважнішими до тих, чия поведінка чи емоційний стан викликають занепокоєння.
Підтримайте викладачів. Так, звучить дивно! Але вони теж люди, і відчувають такий самий спектр емоцій, вимушено пристосовуючись до дистанційного навчання, опановуючи нові навички та намагаючись приборкати новітні технології. Озвучуйте проблемні моменти, пов’язані з навчанням, оцінюванням, висувайте пропозиції, проявляйте розуміння та не забувайте про смайли, відгуки та коментарі. Усе це додасть викладачам натхнення, мотивує вдосконалюватися та дасть змогу вирватися за межі ізоляції наодинці з мовчазним монітором.
Пам’ятайте, що будь-яка криза завжди допомагає розкрити потенціал. Але не вимагайте від себе забагато! Залишися собою, впевнено та спокійно завершити цьогорічне навчання – ось ваш план мінімум на період карантину!
Джерело: сайт Профспілки працівників освіти і науки України.