Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка
uk en

26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії

26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС). Це була найбільша катастрофа в історії атомної енергетики. Вибух стався на 4-му енергоблоці, станції, яка  розташована за 120 км від Києва – столиці України.

На той момент Чорнобильська атомна станція була однією з найбільших у світі. До того ж, це був військово-стратегічний об’єкт, що входив у план Радянської армії.

Тієї ночі проводився експеримент з вимірювання інерційного обертання турбогенератора і з ряду причин стався збій в роботі атомного реактора: він не був оснащений сучасною системою безпеки, мав  низький рівень  автоматичного управління і контролю. Перегрів палива став причиною руйнування активної зони реактора.

Для ліквідації наслідків аварії з усього Радянського союзу були залучені військові підрозділи радіаційного і хімічного захисту. Серед таких підрозділів була і 25 військова бригада хімічного захисту, розташована під Харковом. Військових кадрів не вистачало, тому для ліквідації наслідків аварії військкомати також залучали військовослужбовців запасу.

У різні періоди в ліквідації аварії брали участь понад 20 співробітників нашого університету: А. Луценко, А. Баєрбах, П. Сазонов, В. Цендровський, М.Артьомов,  О.Светличний, Ю. Рубан, В. Волков, М.Півень  та інші. Всі вони самовіддано працювали для зменшення радіаційного впливу на людей і природу. Більшість з тих, хто брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримали граничні дози опромінення і мають захворювання, пов’язані з цими роботами.

Кожного року 26 квітня, якщо дозволяє здоров’я, чорнобильці зустрічаються в Молодіжному парку біля Меморіалу щоб вшанувати пам’ять про тих, хто поклав своє життя заради можливості людей спокійно жити і працювати. Так буде і цього року, і наступного… Необхідно пам’ятати про ту страшну катастрофу і про тих, хто в складні часи став на заваді розповсюдження страшної радіаційної загрози.

 М.П.Артьомов, учасник ліквідації аварії на ЧАЕС (з 09.06 по 31.07.1986 р.), завідувач кафедри ОТС ім. Т.П.Євсюкова, доктор технічних наук, професор.

На фото: 1).Бійці інженерного батальйону 25 бригади хімічного захисту; 2) Перші дні мого перебування в зоні аварії.